Elektroniczny system zarządzania informacją w Laboratorium
Cyfryzacja naszego świata z roku na rok rozwija się coraz bardziej i wkracza powoli w kolejne dziedziny naszego życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu oraz cyfryzacji wielu urzędów czy instytucji każdy z nas oswaja i przyzwyczaja się do szukania informacji lub załatwiania różnych spraw w sieci. Portale i formularze, które musieliśmy do niedawna wypełniać w urzędach, stojąc przed tym w długich kolejkach, powoli i dość sprawnie przechodzą w formy elektroniczne. Czynnikiem, który niewątpliwie wpłynął na przyspieszenie rozwoju i rozpowszechnienie wykonywania różnych zadań w formie online była i jest pandemia koronawirusa. Dzisiaj ciężko znaleźć osobę, która ani razu nie uczestniczyła w webinarach, szkoleniach czy zajęciach w formie internetowej.
Cyfryzacja również w Laboratoriach
Szkolenia w wersji online wkroczyły również do codzienności laboratoryjnej — audyty zewnętrzne lub wewnętrzne organizowane online lub hybrydowo nikogo już nie dziwią. W przypadku ocen zewnętrznych Polskiego Centrum Akredytacji, przez pewien czas Laboratorium nie miało wyboru — tylko oceny online były możliwe do przeprowadzenia. Dzisiaj jednak nie jest to konieczność, a świetna opcja ułatwiająca życie. Każda organizacja utrzymująca system zarządzania laboratorium i zapisy mu towarzyszące w wersji konwencjonalnej, tj. papierowej, powinna pomyśleć o zmianach w kierunku innowacyjności.
Dlaczego warto wprowadzić elektryczny system zarządzania w Laboratorium?
Wprowadzenie elektronicznego zarządzania w naszych laboratoriach niebawem może okazać się konieczne, aby nadążyć również za oczekiwaniami klientów laboratorium, którzy są coraz bardziej biegli technologicznie. Ponadto utrzymywanie dokumentacji w formie elektronicznej może wpłynąć pozytywnie na rozwój innowacyjności laboratorium. Dzięki skutecznemu nadzorowaniu danych w laboratorium i zarządzaniu dokumentacją: procedurami, formularzami czy innymi zapisami w laboratorium w formie elektronicznej, możemy oszczędzić wiele czasu i usprawnić procesy funkcjonujące w organizacji. Co więcej, przechowywanie danych w sieci, w tak zwanej chmurze, może uratować nam skórę w przypadku awarii, pożaru czy innego nieszczęścia, które w przypadku przechowywania danych w formie papierowej przyczyniłoby się do nieodwracalnych strat. Jeśli odpowiednio skonfigurujemy swoje urządzenia w sieci, nawet jeśli coś stanie się komputerem i dyskiem, na którym przechowujemy informacje, zapisywane w czasie rzeczywistym pliki i raporty będą dla nas dostępne do pobrania z chmury.
Wydanie III normy PN-EN ISO/IEC 17025 – nie narzucając jak w poprzednim wydaniu – struktury dokumentacji ani jej zawartości, umożliwia doskonalenie dokumentacji laboratorium pod kątem dostosowania jej do obecnych czasów transformacji cyfrowej i rozwoju technologicznego. Aktualne wymagania pozwalają na dużą elastyczność co do dokumentacji systemu i oczekują od Laboratorium udokumentowania procedur w stopniu zapewniającym spójne i powtarzalne działania w ramach realizowanej działalności laboratoryjnej.
Jak skutecznie przeprowadzić cyfryzację systemu zarządzania w Laboratorium
Myśląc o ucyfrowieniu dokumentacji systemu zarządzania w Laboratorium, warto w pierwszej fazie działań zastanowić się nad potrzebą dostosowania dyspozycji systemowych pod wdrażane rozwiązanie oraz nad „uszczupleniem dokumentacji”, która często przez lata funkcjonowania w laboratorium była rozbudowywana o kolejne wymagania.
Procedura cyfryzacji Laboratorium
Warto podkreślić, iż wymagania stawiane Laboratoriom nie narzucają zasad opisu i zawartości procedur. Powinny zawierać one tok postępowania Laboratorium zapewniający spójne i powtarzalne działanie. Dodatkowo, jeśli to zasadne, procedura może zawierać:
- cel procedury,
- terminy i definicje,
- odpowiedzialności i uprawnienia,
- wykaz dokumentów związanych,
- bibliografię,
- inne informacje istotne dla Laboratorium.
Wyzwaniem dla laboratorium wdrażającego elektroniczny system zarządzania informacją może okazać się walidacja oprogramowania laboratorium pod kątem jego funkcjonalności, łącznie z poprawnością funkcjonowania interfejsów. Walidacja ma na celu sprawdzić czy oprogramowanie jest właściwe do zamierzonego zastosowania. W tym celu raport z walidacji oprogramowania w naszym Laboratorium może zawierać następujące dane:
- rodzaj oprogramowania,
- producent oprogramowania,
- wersja oprogramowania,
- przeznaczenie oprogramowania – cel walidacji,
- procedura systemu zarządzania, która będzie realizowana za pomocą oprogramowania,
- dane z walidacji – zapisy (wydruki) z walidacji,
- stwierdzenie walidacyjne – „oprogramowanie jest właściwe / niewłaściwe do zamierzonego zastosowania”.
Systemy komercyjne tj.:
- typowe pakiety oprogramowania (np. edytory tekstu, programy kalkulacyjne, pocztowe, przeglądarki internetowe itp.),
- oprogramowanie dołączone do wyposażenia pomiarowego, jeżeli nie zostało ono zmodyfikowane na potrzeby Laboratorium, uważa się za dostatecznie zwalidowane.
Aby jednak wdrożyć i utrzymywać elektroniczny system zarządzania informacją w Laboratorium nie jest konieczne inwestowanie w specjalistyczne oprogramowanie. Wystarczającym, uniwersalnym i łatwym rozwiązaniem mogą okazać się narzędzia MS Office. Wykorzystanie programu Excel w Laboratorium jest obecnie bardzo popularne, a firmy szkoleniowe oferują szkolenia doskonalące dla Laboratoriów z obsługi Excela lub wykorzystania Excela do prowadzenia dokumentacji systemu zarządzania. Dzięki temu nie kupujemy dodatkowego, często drogiego oprogramowania dla Laboratorium, a korzystamy z narzędzia, które zazwyczaj i tam mamy na naszym komputerze. Zgodnie z wymaganiami normy ISO/IEC 17025, projektując nadzorowanie danych i zarządzanie informacją w wersji elektronicznej należy przede wszystkim zapewnić, aby elektroniczny system zarządzania informacją:
- był chroniony przed nieupoważnionym dostępem i zabezpieczony przed manipulowaniem lub utratą – należy zadbać aby dostęp do danych posiadał tylko uprawniony personel Laboratorium, stosując w tym celu np. zarządzanie prawem dostępu do danych lub hasła dostępu. Ponadto, niezbędne jest tworzenie przez Laboratorium kopii bezpieczeństwa lub skorzystanie w tym celu z usług zewnętrznego dostawcy. Wówczas Laboratorium powinno zapewnić, że dostawca lub operator systemu spełnia mające zastosowanie wymagania normy ISO/IEC 17025;
- działał w środowisku zgodnym ze specyfikacją dostawców lub laboratorium;
- był utrzymywany w sposób zapewniający integralność danych i informacji;
- obejmował system rejestracji błędów i właściwych korekcji oraz działań korygujących;
- wszystkie obliczenia i przenoszenie danych były właściwie i systematycznie sprawdzane przez laboratorium – w tym celu powszechnie stosuje się sprawdzenia polegające na weryfikacji poprawności wprowadzonych formuł obliczeniowych i ich nadzorowaniu, poprzez wprowadzanie określonych (stałych) danych liczbowych i weryfikacji wyników obliczeń wygenerowanych przez oprogramowanie z wynikami uzyskanymi z wykorzystaniem innego narzędzia obliczeniowego lub obliczeń „ręcznych”;
- zapisy były tworzone w taki sposób, aby identyfikowały autora, datę i przedmiot dokonania zapisu – zapisy elektroniczne tworzone są przez personel Laboratorium odpowiedzialny za realizację poszczególnych działań, który posiada prawa dostępu do edycji danego zapisu w zależności od posiadanych uprawnień i odpowiedzialności, a realizowane zapisy posiadają identyfikacje osoby dokonującej zapisu i datę jego wykonania;
- zapewniał możliwość śledzenia zmian w zapisach technicznych i systemowych Laboratorium w odniesieniu do poprzednich wersji lub do pierwotnych obserwacji – w tym celu identyfikowalność zmian w zapisach realizowanych w formie elektronicznej może być realizowana np. poprzez pozostawienie tekstu zmienianego z przekreśleniem, a nowy tekst wprowadzamy kursywą. Ponadto, w modyfikowanym polu należy wprowadzić komentarz zawierający datę aktualizacji oraz identyfikację osoby dokonującej zmiany zapisu;
- zapewniał archiwizację i wycofanie nieaktualnych dokumentów i zapisów.
Zapisy dotyczące systemu zarządzania i zapisy techniczne powinny być przechowywane w Laboratorium przez okres 5 lat. W szczególnych przypadkach Laboratorium może być zobowiązane do zachowania innego okresu przechowywania zapisów, jeśli wynika to z przepisów prawa w obszarze jego działalności bądź z zawartych umów. Po upływie okresu przechowywania, nieaktualne zapisy są trwale usuwane.
A: K. Szymańska